Autor Subiect: Incheiere asigurare CASCO  (Citit de 179752 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline hugbear

Re: Incheiere asigurare CASCO
« Răspuns #30 : 15.Oct.2008, 12:26:35 a.m. »
Fransiza 0 la Allianz? Ori esti negociator innascut ori ai vreun "unchi" Unit Manager acolo  :D
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Incheiere asigurare CASCO
« Răspuns #31 : 15.Oct.2008, 12:35:30 a.m. »
Oops...am ratat ora asta..desi si io sunt RM IMM si n-am stiut exact ce inseamna la inceput  B-)!

N-am ...
Fransiza: 0 pentru dauna partiala si totala, furt partial.
... exista, la furt total!
Asa s-a purtat negocierea. M-am gandit sa am fransiza doar la un risc care nu-i asa "raspandit"!
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline pitzy_

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 569
  • Gen: Bărbat
Re: Incheiere asigurare CASCO
« Răspuns #32 : 03.Nov.2008, 06:47:30 p.m. »
Salut, mai am cateva zile pana vine masina si inca nu am reusit sa ma decid unde voi incheia asig. CASCO.  :-/
Stie cineva ceva de BCR Asig. ? sau orice alta informatie e bine venita.

Multumesc anticipat.
Suzuki SX4 1.6 4WD GS  -  True Way of Life
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Incheiere asigurare CASCO
« Răspuns #33 : 03.Nov.2008, 06:50:42 p.m. »
Eu stiu doar ca nu-s asa buni platnici. Platesc, dar te cam amana.  :(
Eu iti recomand Allianz. Gaseste un broker bun si ai parte si de ceva avantaje. (vezi fransiza 0 pentru dauna partiala, totala cum am eu)

  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline fix

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Gen: Bărbat
Re: Incheiere asigurare CASCO
« Răspuns #34 : 04.Nov.2008, 03:38:16 p.m. »
eu mi-am facut la asirom.
am asigurat: full casco masina - cu fransiza 100euro dar incepand de la a doua plezneala, pasagerii, bagajele, apartamentul - inclusiv daca ii inund pe altii, totul in casa (la 30000 euroi) si basca daca-mi crapa termopanul. platit totul cash: ~760euroi
SX4 1.6 GS ESP 4WD "Black Pearl"
 

Offline mariusdamian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Gen: Bărbat
Re: Incheiere asigurare CASCO
« Răspuns #35 : 08.Nov.2008, 09:12:37 a.m. »
Eu mi-am facut CASCO la OTP Garancia Asigurari printr-o conjunctura nefericita ( un client al lor mi-a facut praf vechea masina cu care inca stau in service ) si astfel relatia mea cu ei este mai apropiata. Au achitat factura care a ajuns la 17323 Ron dupa vreo 3 reconstatari doar ca cei de la service sunt cam nesimtiti ( astept de 3 saptamani sa vina intercooler-ul ).
Cateva detalii :
     Valoare asigurata : 14850 Euro ( SX4 GS 4WD )
     Prima de asigurare : 531 Euro - plata anuala
     Despagubiri : Avarii intern - extern (datorita RCA facut tot la ei )
                           Furt intern - extern
                           Vandalism
Totul fara fransiza.
Mi se pare foarte avantajos mai ales ca societatea de asigurari al carei client am fost cativa ani ( OMNIASIG ) nu mi-a facut o astfel de oferta.

SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD
 

Offline Sony

Re: Incheiere asigurare CASCO
« Răspuns #36 : 10.Nov.2008, 09:00:50 a.m. »
Despre BCR Asigurari am auzit si eu ca sunt cam rau platnici.
Ma distreaza Muppetsii! :)
 

Offline vlamiha

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Gen: Femeie
  • I love...life
Re: Incheiere asigurare CASCO
« Răspuns #37 : 10.Nov.2008, 11:02:29 a.m. »
Eu mi-am facut CASCO la OTP Garancia Asigurari printr-o conjunctura nefericita ( un client al lor mi-a facut praf vechea masina cu care inca stau in service ) si astfel relatia mea cu ei este mai apropiata. Au achitat factura care a ajuns la 17323 Ron dupa vreo 3 reconstatari doar ca cei de la service sunt cam nesimtiti ( astept de 3 saptamani sa vina intercooler-ul ).
Cateva detalii :
     Valoare asigurata : 14850 Euro ( SX4 GS 4WD )
     Prima de asigurare : 531 Euro - plata anuala
     Despagubiri : Avarii intern - extern (datorita RCA facut tot la ei )
                           Furt intern - extern
                           Vandalism
Totul fara fransiza.
Mi se pare foarte avantajos mai ales ca societatea de asigurari al carei client am fost cativa ani ( OMNIASIG ) nu mi-a facut o astfel de oferta.



Dar mie mi-a spus d-l Razvan ca este recomandat sa iti faci asigurarea CASCO la o firma de asigurari care colaboreaza cu dealerul (B&S Motors). Daca firma de asigurari nu colaboreaza cu service-ul autorizat la care te vei duce tu (in caz de accident, doamne fereste), va trebui sa platesti tu reparatia, dupa care sa iti recuperezi banii de la asigurator. Daca exista deja colaborare intre asigurator si service-ul autorizat Suzuki, asiguratorul vireaza banii direct service-ului (fara ca tu sa faci intermedierea cu banii). 
Sper ca m-am facut inteleasa  :D. Daca nu, astept intrebari!

Voi ce stiti de asta?

Si eu sunt in criza de timp, ca saptamana viitore tre sa ridic masina :good:, dar eu nu stiu pe cine sa aleg pentru asigurari. La mine e un pic mai complicat pentru ca fac CASCO pe persoana juridica (compania de leasing) si ma costa mai mult!!!! Mai e cineva pe aici care a facut asa?


SX4 GS 4x4 alb
 

Offline Bogdan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
  • Gen: Bărbat
Re: Incheiere asigurare CASCO
« Răspuns #38 : 10.Nov.2008, 02:27:11 p.m. »
Intr-adevar trebuie sa te asiguri ca service-ul la care iti vei face eventualele reparatii (iti doresc sa n-ai nevoie :) ) lucreaza cu asiguratorul tau.
Asta nu inseamna ca nu vei mai alerga oricum la asigurator. Service-ul dupa ce repara masina trimite catre asigurator cererea de despagubire. Asiguratorul trebuie sa trimita inapoi catre service un accept de plata si d-abia atunci poti sa-ti ridici masina. Eu am trecut deja prin asta si omniasig-ul (dar din ce mi-au zis cei de la b&s toti fac asa) nu s-a deranjat sa trimita acceptul care de altfel sunt obligati sa-l trimita in 72 de ore. Dupa 5 zile am fost eu personal la ei si l-am luat. Din fericire acolo am dat peste un nene care s-a purtat mai mult decat ok si mi-au disparut nervii care-i adunasem in cele 2 zile de intarziere!

vlamiha casco-ul nu te costa mai mult pe persoana juridica (pe mine la un swift de 10600 m-a costat 460 euro pe an). Cu RCA-ul insa altfel sta treaba. Rca-ul te va costa de vreo 3 ori mai mult.
« Ultima Modificare: 11.Nov.2008, 04:08:09 p.m. de AlNebun »
Swift 1.3 GLX Black Edition
 

Offline vlamiha

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Gen: Femeie
  • I love...life
Re: Incheiere asigurare CASCO
« Răspuns #39 : 12.Nov.2008, 09:19:58 p.m. »


vlamiha casco-ul nu te costa mai mult pe persoana juridica (pe mine la un swift de 10600 m-a costat 460 euro pe an). Cu RCA-ul insa altfel sta treaba. Rca-ul te va costa de vreo 3 ori mai mult.
[/quote]

Da... am aflat! RCA-ul m-a costat 726 RON  X-( ... pe care l-am facut la Aliantz impreuna cu CASCO. Conditiile si banii sunt aceeasi ca la CRISTYYY2003:
-fara franciza; 266.9 Ron /luna Casco
Dar mi-au bagat pe gat asigurarea de viata (firma de leasing) si a trebuit sa o inghit , adica alti 699.45 RON.
Va pot da aceste informatii exacte pentru ca astazi m-am usurat de respectiva suma (1692.35 Ron) la banca :-S
SX4 GS 4x4 alb