Autor Subiect: Inlocuire lichid de racire  (Citit de 31805 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline piciul

Re: Inlocuire lichid de racire
« Răspuns #80 : 04.Feb.2018, 03:01:39 p.m. »
Salutare .este posibil sa fie gresit editate manualelel,dar eu cred ca un lucru este sigur:

Antigel etilen glicol fara silicati nu exista,poate antigel  propilen glicol fara silicati adica G12.

- Antigelul monoetilen-glicol ( albastra, galben, verde);G11

- Antigelul propilen – glicol ( rosu, roz, mov);G12

Antigelul monoetilen-glicol poate fi gasit sub norma G11, in timp ce antigelul propilen-glicol poate fi gasit sub norma G12 sau G12+.
Antigelul G11 este cel mai vechi .  Acesta are, in general, culoarea albastra, insa poate fi gasit si in culorile galben sau verde.
Antigelul G12 poate fi achizitionat in culoarea rosie sau roz. De asemenea, se poate gasi si in culoarea mov, care face parte din norma G12+ si contine o serie de aditivi in plus fata de G12. Antigelul G12 nu contine silicati si are un nivel scazut de fosfati, care tinde spre 0. Din acest motiv, este recomandat in cazul masinilor noi, care au sistem complex de racire si de clima.

Inca o data este parerea mea si nu vreau sa influientez pe nimeni,toate cele bune.

  • Grand Vitara
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline enicky

Re: Inlocuire lichid de racire
« Răspuns #81 : 04.Feb.2018, 04:14:59 p.m. »
   Am citit postarile voastre dar nu cred ca sunt gresite 3(trei) manuale : si la GV si la Sx4 ? La Vitara scrie  de citez lichid de racire de calitate ridicata pe baza de non-silicat diluat cu apa distilata .  Adica de 10-15 ani se persista in greseala?!
  Antigelul folosit de mine, produs in Germania, Master care scrie pe sticla, nu are in componenta silicat, cel putin nu scrie pe sticla, scrie de alte substante, dar nu de silicati. Deci presupun ca n-ar contine.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline emil_greus

Re: Inlocuire lichid de racire
« Răspuns #82 : 04.Feb.2018, 04:19:11 p.m. »
Cred ca e mai simplu de atat - verifici daca ai verde/albastru sau rosu/roz si completezi folosind lichid de racire cu acelasi specificatii/culoare

Offline enicky

Re: Inlocuire lichid de racire
« Răspuns #83 : 04.Feb.2018, 04:31:47 p.m. »
Cred ca e mai simplu de atat -
  Pai de ce sa fie simplu cand poate fi complicat ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline suzzy

Re: Inlocuire lichid de racire
« Răspuns #84 : 25.Mar.2021, 03:36:08 p.m. »
Va garantez ca daca inlocuiti antigelul corect, la 3-4 ani macar, stiu ca multi il lasa 10 ani NU o sa aveti nici o problema atata timp cat:
1. folositi un produs de calitate in concentratia corecta cu apa distilata si nu amestecati in timp cu alt produs la completare;
2. scurgeti corect lichidul vechi de racire si folositi o solutie tip radiator flush in special acolo unde nu s-a inlocuit o perioada indelungata lichidul de racire. Daca acesta a fost contaminat cu uleiuri exista alte solutii mai puternice in general A+B adica, care se combina inainte de utilizare.
3. aerisiti corect sistemul
  • Ignis, WagonR
Cel mai bun tuning este functionarea impecabila a masinii!
 

Offline Laurentiu

Re: Inlocuire lichid de racire
« Răspuns #85 : 25.Mar.2021, 08:26:03 p.m. »
Antigel etilen glicol fara silicati nu exista,poate antigel  propilen glicol fara silicati adica G12.
Pe eticheta lui G12 HEPU, nu este specificata compozitia de etilen sau propilen.

''Compoziție antigel G12
Principalele componente ale compoziției lichidului de răcire:

Etilen glicol. Este un alcool dihidric, reprezentând aproximativ 90% din total. Punctele de îngheț și fierbere depind de proporțiile substanței date.
Distilat. Cantitatea de apă purificată din compoziție variază în jur de 5%.
Un pachet de aditivi adăugat de o companie care a decis să dezvolte antigel. Clasa de agent frigorific poate fi identificată în funcție de culoare.
Un pachet de suplimente care reprezintă cel puțin 5%. Folosit pentru a asigura protecția componentelor motorului.''
https://gtshina.ru/ro/tehobsluzhivanie/otlichie-antifriza-g11-ot-g12-vse-chto-neobhodimo-znat-pro-ohlazhdayushchuyu/

...si completezi folosind lichid de racire cu acelasi specificatii/culoare
Lichidul de racire, practic antigelul caci apa e aceeasi, este indicat sa nu se amestece cu un altul de la alt producator chiar daca au aceleasi caracteristici.
''Important
Periculos dacă este ingerat. Poate provoca leziuni ale organelor (rinichilor).
Utilizați lichid de răcire deja amestecat, conform recomandărilor Volvo. Dacă se utilizează lichid concentrat, asigurați-vă că raportul este 50 % lichid de răcire și 50 % apă de calitate aprobată.
Nu amestecați diferite lichide de răcire.
La schimbarea componentelor principale ale sistemului de răcire trebuie să se utilizeze numai lichid de răcire nou, pentru a se asigura că sistemul are o protecție suficientă împotriva coroziunii.
Motorul trebuie să funcționeze numai cu un sistem de răcire umplut în mod corespunzător. În caz contrar, pot apărea temperaturi prea mari, ceea ce duce la riscul de deteriorare (fisurare) a chiulasei.
Un conținut ridicat de clor, cloruri și alte săruri poate provoca coroziunea în sistemul de răcire.'' https://www.volvocars.com/ro/support/manuals/v90-twin-engine/2019w46/intretinere-si-service/compartimentul-motor/completarea-cu-lichid-de-racire

Nu acelasi lucru se intimpla si cu lichidul de frina:

« Ultima Modificare: 25.Mar.2021, 08:50:37 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!