Autor Subiect: Sfat achizitie Grand Vitara  (Citit de 47683 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline woe

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 219
  • Thanked: 6 times
  • Gen: Bărbat
  • Viata-i scurta si dup-aia mori..
    • Bucuresti
Re: Sfat achizitie Grand Vitara
« Răspuns #40 : 07.Feb.2013, 10:11:44 a.m. »
Ei, google e mare si lamuritor la toate problemele. Chiar si pe-aici parca s-a mai disputat. Modelul 2005 diesel are motorul 1,9 de la Peugeot, care am inteles ca este un fabricant de motoare fiabile. Din punctul meu de vedere cam submotorizat, da acum ia si fa-i un drive test (recomand neaparat la orice achizitie auto). La modelul dupa 2005 s-a pus motor diesel de 1,9l la Renault (cel de pe Laguna), cu probleme la filtrul de particule (si) din cauza motorinei proaste. Pana in 2005 are reductor mecanic, adica tragi de o strumalunga in plus de langa schimbatorul de viteze in loc sa rasucesti de un comutator in bord(dupa 2005), eu consider diferenta de ordin estetic. Cand o cumperi, te uiti la VIN in cartea de identitate, daca nu incepe VIN-ul cu litera J, nu e fabricata in Japonia. Configuratie optima referitoare la ce doresti? La GV nu prea ai multe optiuni mecanice sau de confort de ales, sunt destul de putin customizabile din fabrica, nu stiu cum e la cele pana in 2005, la noua generatie sunt cam trei nivele de customizare a confortului. Cam ca la Logan. Din punctul meu de vedere, GV e cam strutocamila, nu straluceste nici pe asfalt, nici in afara lui, este un compromis.
De cand mi-am luat ATV, am aflat ca lumea spune offroad la multe lucruri, incepand de la plimbari pe drumuri cu gropi si pana la balaceli in noroi sau nisip, urcari pe rape adanci, samd. La ce vrei tu sa iei, e avantajos dpdv offroad si al diferentei fata de alte masini cu pretentii de iesit in natura faptul ca are sasiu (dupa 2005 - caroserie autoportanta), tractiune 4x4 cu diferential blocabil si reductor cu raport de reductie mare (1,9 la model dupa 2005), garda mare la sol si masa proprie mica comparativ cu Mitsu, Nissan, unghiuri bune de degajare.
Personal, cu avatarul stock m-am bagat si pe drumuri de taf (fortat de imprejurari) pe unde m-as fi uitat cam chioras si cu ATV, si-a facut fata cu brio, da acum in teren conteaza 50% ce teren, cauciucuri dedicate si indemanare sofer.
Mai intreaba pe aci, dar mai la obiect, ca altfel nu prea se inghesuie lumea la raspunsuri generice.

Offline jerry1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Sfat achizitie Grand Vitara
« Răspuns #41 : 08.Feb.2013, 05:54:23 p.m. »
Multumesc frumos, mi-ai dat destul de multe informatii si cred ca am sa raman pe G.V. numai sa apara masina potrivita. 
 

Offline suzukica

Re: Sfat achizitie Grand Vitara
« Răspuns #42 : 01.Apr.2013, 10:53:27 p.m. »
Salve tuturor. Ce ziceti de asta?
2008, deisel, manuala, 105.000 km., 130 cp, argintie, 11.200 euro discutabil.
http://www.autovit.ro/suzuki-grand-vitara-C27113837.html
« Ultima Modificare: 01.Apr.2013, 10:57:14 p.m. de suzukica »
 

Offline Szek

Re: Sfat achizitie Grand Vitara
« Răspuns #43 : 28.Mai.2014, 10:46:15 p.m. »
M-ar interesa o GV benzina 2.4 AT 2014, de la dealer, preferabil din Bucuresti.
Insa exista o problema: nu pot face un drive-test.
Mi s-a spus ca niciun dealer din Romania nu are modelul asta disponibil pentru potentialii cumparatori.
Cum sa procedez? Sugestii?
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Sfat achizitie Grand Vitara
« Răspuns #44 : 28.Mai.2014, 11:07:27 p.m. »
Uite aici un anunt de vanzare gasit pe net. Din pacate nu e cu cutie automata asa cum vrei tu.

Incearca sa faci totusi un drive test.  :)

Offline Szek

Re: Sfat achizitie Grand Vitara
« Răspuns #45 : 28.Mai.2014, 11:38:57 p.m. »
Am inteles ;) insa m-as simti mult mai confortabil sa fac asta cu un dealer si cu automata.
Ma gandesc sa ma adresez si reprezentantei din Ungaria, poate am "noroc", desi fara autostrazi pana acolo, ar fi cam obositor. :(
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Sfat achizitie Grand Vitara
« Răspuns #46 : 28.Mai.2014, 11:56:17 p.m. »
Incearca la GutAutoCenter din Bucuresti, poate ai noroc.

@roberto si-a luat un Jimny de la ei  :)

Offline Szek

Re: Sfat achizitie Grand Vitara
« Răspuns #47 : 29.Mai.2014, 09:05:07 p.m. »
Nici ei nu aduc din astea. Cica nu mai vrea lumea asa ceva.
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Sfat achizitie Grand Vitara
« Răspuns #48 : 29.Mai.2014, 09:09:09 p.m. »
Nu aduc sau nu au disponibila pentru teste?
In cel mai rau caz, cauta pe net unde gasesti ceea ce vrei tu, la vest de granita Romaniei si programeaza un mic concediu. Daca iti place, o poti comanda apoi de la un dealer Suzuki din Romania sau chiar de acolo, daca iti iese mai ieftin.  :)

Offline Szek

Re: Sfat achizitie Grand Vitara
« Răspuns #49 : 29.Mai.2014, 09:30:14 p.m. »
Nu au la teste pentru ca nu vor sa cumpere ei una fara o comanda ferma. Probabil nu vor sa ramana cu ea pe cap.
Plimbarea pana la Budapesta pare din ce in ce mai aproape. :)