Autor Subiect: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra  (Citit de 12861 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline alexb25

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 229
  • Gen: Bărbat
Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #10 : 18.Mai.2012, 09:12:56 p.m. »
Am si eu un exemplu: in Sinaia, de la Cuibul Dorului spre saua Baicului (sau asa ceva)

Salut Bogdan,
Saua Dichiului:)
jimnyholic
 

Offline bogdanb

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #11 : 18.Mai.2012, 11:30:00 p.m. »
Saua Dichiului:)

Asa e... Baicu il chema pe un colaborator de la munca :-))
Mai raman putin la articolul citat de @Xti, in care zice printre altele "s-a realizat un drum cu o singură bandă de circulaţie, cu pante foarte mari, fără locuri de încrucişare sau supralărgiri în curbe"
Nu mai bine il lasau ca inainte? Probabil ca carcotasii ar fi sarit in sus ca de ce nu e asfaltat... acum ca l-au asfaltat, ca de ce nu e autostrada...

 
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline sfichiu

  • VITARA S ,Matiz
 
The following users thanked this post: enicky

Online ntire2000

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #13 : 16.Dec.2022, 06:59:47 p.m. »
E cel mai spectaculos dupa cum se vede din clipul de prezentare.
Daca se întâlnesc doi mai aprigi cu acceleratia exista mari sanse ca unul dintre ei sa ajunga în prapastie - drumul se pare ca nu e chiar de doua benzi, mai degraba de o banda jumate.
Restul de jumatate de banda lipsa au fost banii încasati ca si comisioane de partidul care a initiat proiectul.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: sfichiu

Offline enicky

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #14 : 16.Dec.2022, 09:35:15 p.m. »
A fost cineva,e chiar asa? :-?
  Presa e  ....presa, nu mai comentez, stie sa faca din tantar armasar si invers !
   Din ce vad eu, daca are parca doar 5km, daca am inteles bine, este mult in spatele Transraraului. Eu l-am facut de doaua ori si mi s-a parut la fel de spectaculos si de lung. O fi si Transluncanul, nu zic, dar din video nu reiese...
  @ntire2000, mai iesi si tu din judet si mergi si tu pe Transrarau si vei intelege ca n-a furat nimeni (bani de-o)... banda... o fi ciordit (alt)ceva dar nu o banda!  :)
Dar cum vad eu, cred ca te vei intoarce, ca e cam periculos doi pe una! :-)) Intalnirile se fac fie in alveole, fie strangi din umeri(oglinzile) si iesi c-o roata in afara asfaltului.
  Practic e greu de construit, costurile nu se justifica la doua benzi, fiind doar traseu turistic.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Online ntire2000

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #15 : 16.Dec.2022, 10:13:26 p.m. »
E drum agricol iar hârtia suporta multe.
Costurile cred ca au fost total nejustificate ca profitabilitate dar au fost niste bani cazuti din ceva proiect european si .... hei!, de ce sa nu-i cheltuim cu talent....?
Dupa cum e construit rezista maxim 4-5 ani (ierni) dar ce conteaza?
Când mai prindem niste bani europeni îl bagam în "reabilitare" si mai pica ceva si din asta ....

PS: asfaltul ala a fost turnat fara fundatie, cred ca deja e plin de gropi daca din clipul de acum 3 ani existau deja probleme vizibile cu camera ....



Daca rabatezi oglinzile încap biciclistii....  :D

« Ultima Modificare: 16.Dec.2022, 10:37:05 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #16 : 17.Dec.2022, 02:57:16 p.m. »
E drum agricol iar hârtia suporta multe.

PS: asfaltul ala a fost turnat fara fundatie, cred ca deja e plin de gropi daca din clipul de acum 3 ani existau deja probleme vizibile cu camera ....
   Ti-a scapat lipsa parapet pe stanga ! Tu esti mai prapastios ca ...drumul ! :-))
Anul asta am fost aIIa oara pe Transrarau si era ok.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline paraschivrazvan25

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #17 : 17.Dec.2022, 04:56:16 p.m. »
Un drum superb

Offline Cristi (XTI)

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #18 : 19.Dec.2022, 12:37:16 p.m. »
Am pus în acest album câteva poze din 2020 când am trecut pe acolo. ;)
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 
The following users thanked this post: ASZ, sfichiu, Hoinar, gabi males

Offline enicky

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #19 : 19.Dec.2022, 08:46:03 p.m. »
  Superbe pozele Cristi, multumim frumos ! :good:
Le pun la calendar ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Cristi (XTI)