Autor Subiect: Varful Leaota  (Citit de 44410 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline jimnyflo

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
  • Gen: Bărbat
Re: Varful Leaota
« Răspuns #10 : 23.Sep.2010, 12:51:24 p.m. »
Dar pe creasta, spre sud, spre cabana Leaota, se poate merge ? Asta, binenteles, dupa ce urci pe varf.
Inspre nord, cred ca se poate pe creasta pana aproape de saua Strunga, de unde se poate cobori spre Padina/Bolboci.
Am urcat (cu piciorul) de la Moeciu de Sus pana in saua Strunga, dar nu se poate cobori cu masina nici spre Padina, nici spre Moeciu. Poate ca sunt alte coborari, cum mergi pe creasta, inainte de a ajunge in saua respectiva.

fost proprietar de Jimny
 

Offline watcher

Re: Varful Leaota
« Răspuns #11 : 24.Sep.2010, 12:59:47 p.m. »
Una din urcari este de la cabana Leaota. Se poate merge fara probleme cu jimny :-)
Spre padina / bolboci am vazut traseu facut la picior si se coboara relativ repede in valea Brateiului de unde se urca 'dincolo'
Dinspre Moeciu am incercat vreo 4 variant weekend trecut si era GRAV adica trebuia sa taiem pomi, sa troliem mult pe burta, etc, nu era ok.
Mai cautam...
 

Offline jimnyflo

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
  • Gen: Bărbat
Re: Varful Leaota
« Răspuns #12 : 27.Sep.2010, 09:02:25 a.m. »
Am incercat sa urc sambata, dar a inceput sa ploua inca din Tirgoviste. Pe urcare, pe Valea Badenilor, ploaia s-a mai domolit, dar de pe la 1400m, inainte de a intra in golul alpin, am intrat in ceata, care s-a facut atat de groasa, incat nu vedeam mai mult de 5m in fata.
Am continuat, am iesit in golul alpin (cred   :D ), am mai urcat o panta foarte accidentata, cu pietre mari, apoi m-am enervat si am coborat. Nu avea rost sa omor masina. Poate revenim intr-o zi mai buna.
Traseul care paraseste valea Badenilor si urca spre varf este accesibil doar pentru masini de la Jimny in sus. Sunt multe santuri sapate de apa, cu multe incrucisari de punti, iar mai sus, spre golul alpin, sunt multe pietre mari, greu de ocolit. Ti-ai cam bate joc de un SX4 acolo.
fost proprietar de Jimny
 

Offline AndreeaT

Re: Varful Leaota
« Răspuns #13 : 18.Oct.2010, 11:33:01 p.m. »
http://www.atvtours.ro/oferta.php  Daca tot n-avem toti masini 4x4...am gasit o alternativa!
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Varful Leaota
« Răspuns #14 : 19.Oct.2010, 12:45:32 p.m. »
Pfoai cat costa sa inchiriezi un ATV/zi :-O
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline georgei23

Re: Varful Leaota
« Răspuns #15 : 19.Oct.2010, 01:35:19 p.m. »
pe tipul care are siteul cu atvtours il stiu de la o iesire cu prietenii cu atv-urile lui (l-am gasit intimplator pe net)
a fost foarte ok organizarea si traseul
recomand pentru amatorii de acest gen de iesiri, si intradevar are baza in runcu, de unde incepe abordarea leaotei pe la cabana leaota

urcarea pe la cabana leaota este pentru atv sau jimny echipat cu cauciucuri simex, si asta daca nu a plouat tare inainte; sunt citeva ravene importante

pentru restul urcare pe la valea badeienilor parca...
 

Offline Forte

Re: Varful Leaota
« Răspuns #16 : 19.Oct.2010, 01:44:25 p.m. »
Cine a zis ceva de ATV-uri?
Ale mele ruginesc ... nu le-am scos de aproape un an!
Canalul meu de youtube, de pe vremea cand eram ATVManiak:
http://www.youtube.com/user/ATVManiak#p/u/9/2Tqm0yu7LUA

Offline AndreeaT

Re: Varful Leaota
« Răspuns #17 : 19.Oct.2010, 01:54:51 p.m. »
@Forte:Pleci la 5 din Cta, in 6 ore esti la munte, te dai acolo 3 ore cu ATV-ul, inca 3 ore le petreci coborand si urcand ATV-urile de pe/pe remorca si mancand la restaurant, doar o cioarba ca este buget de criza si apoi faci inca 6 ore la intoarcere pe polei cu remorca de o tona! Total 18 ore!
 WOW! :good:  :good:

@..::Khaos::.. : Tururi cu ghid de 1-2 zile cu ATV-uri 4X4 in muntii Leaota, la doar 100 km de Bucuresti.
5-6 ore efectiv pe ATV intr-o singura zi. Peisaje superbe si adrenalina.

Discount pentru pentru cei care vin de pe facebook

Cod promotional: ndc2010
« Ultima Modificare: 19.Oct.2010, 02:01:29 p.m. de AndreeaT »
 

Offline georgei23

Re: Varful Leaota
« Răspuns #18 : 19.Oct.2010, 09:59:59 p.m. »

recomand pentru amatorii de acest gen de iesiri, si intradevar are baza in runcu, de unde incepe abordarea leaotei pe la cabana leaota


'intr-adevar'.........ca imi statea pe creier si butonul de edit nu mai merge
 

Offline hugbear

Re: Varful Leaota
« Răspuns #19 : 19.Oct.2010, 11:21:48 p.m. »
In Busteni erau unii de-nchiriau Vitare, da-i cam departe...
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon