Autor Subiect: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!  (Citit de 139525 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #440 : 25.Dec.2018, 12:35:11 a.m. »
Craciun fericit!

@enicky te tii bine pt varsta matusalemica 😂
    Si eu care ma simt inca tanar...
  Craciun fericit tutulor ! (parca asa zicea raposatul)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2500
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #441 : 26.Dec.2018, 08:52:03 a.m. »
Singurul lucru pe care il regret din comunism este "siguranta". Siguranta cu care puteai sa lasi usa deschisa si nu indraznea nimeni sa intre, siguranța cu care puteai sa lasi copilul in parc si nu se atingea nimeni de el, siguranta cu care te puteai baza pe militie/armata ca nu te lasau la greu, siguranta cu care lasai copilul cu cheia de gat si nici dracu nu indraznea sa intre peste el in casa, siguranta aia pe care o simteai cand erai singur pe strada fie zi sau noapte.

Erau oamenii uniti, cand vedeau un strain de zona, toti pensionarii se luau de el, ce cauta, ce vrea, pe cine cauta, unde vrea sa ajunga. Acum, lasa pe oricine sa intre in scara blocului fara sa intoarca macar capul. Existau "vecini". Acum, cu mutarile astea o data la 4-5 ani, nici nu mai stii cine sta cu tine in bloc, care e chirias sau proprietar.

Stiam tot cartierul pe de rost, cine si unde sta, care si unde se joaca, cand si unde ii gasesti pe cei pe care ii cauti. Acum e totul brambura.

Asta ne-a adus democratia : haos.

Chiar asa? Pai noi , din Galati, ne-am minunat la vremea aia sa vedem ca in Bucovina rurala nu au garduri...la noi se faceau cat mai inalte...si apoi ia spune, de ce am invatat eu ca "lacatele nu sunt pentru hoti"? Eu zic sa nu confundam debandada organizata de dupa '89 care a fost doar acoperirea furaciunilor (democratia originala a lui Iliescui) cu democratia asa cum ERA  ea definita si perceputa. Nu e clar ca toate "drepturile" infractorilor sunt stabilite de pseudo-politicienii hoti si au ca scop protejarea  celor ce jupoaie tara in caz ca fac "vizite" de la interior?...
Ca nici Ocidentul nu mai este ce a fost, ca unul care traiesc aici va spun ca este in moarte clinica , habar nu are de ce - ce - se intampla si recita aceleasi tampenii prin care se auto-convinge pana va dispare. Victoria asupra comunismului nu este decat cantecul de lebada al unei civilizatii, distruse din interior de o educatie absolut criminala. Si oricum, zorii societatii viitoare ne sunt relevate, sub diferite motive din ce in ce mai multe areale vor intra sub supraveghere asa ca in viitorul nu prea departat o sa fii foarte sigur de vecini, cu usa deschisa etc...cat timp reciti bine "poezii" si nu devii idiot - adica unul care are idei! Cred ca o sa ne inregistram toate discutiile la vremea aia , ca sa fim siguri ca "se potrivesc povestile" caci altfel " asa moare omul , cand povestile nu se potrivesc" - ultimul film despre Stalin.
Ca va fi islamism sau chinezism...rezultatul va fi acelasi. Si pentru  ai de jos  - noi - si pentru ai de sus. O sa fie de ales intre impilare prin tehnologie sau prin religie. Cel putin la asta din urma o sa fim mai fericiti, or sa ne omoare vecinii nostri cei buni si credinciosi  daca avem "alte idei", ca asa cere cartea...
Vor fi ca pensionarii care aveau grija de straini ca haita de caini de aia pripasiti ce le calca teritoriul, ca am ajuns de mai multe ori sa fiu bodyguard-ul cainilor vagabonzi care mergeau pe langa mine de parca erau ai mei cand treceam prin zona altora-atunci m-am convins ca animalele sunt inteligente!
« Ultima Modificare: 26.Dec.2018, 09:10:01 a.m. de Costique »
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline toma

Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #442 : 27.Dec.2018, 03:04:34 p.m. »
Domnilor, vad ca discutiile aluneca in offtopic asa ca incercati va rog sa concentrati mai mult postarile asupra "aducerii aminte", dupa cum spune titlul topicului.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2500
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #443 : 27.Dec.2018, 11:27:01 p.m. »
Toate-s aduceri aminte din ce am trait eu sau altii. Mai prost e ca n-am invatat mare lucru...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline rexkrokiDAU


Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2500
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #445 : 31.Ian.2019, 07:04:05 p.m. »


Daca s-ar trezi din morti acum, n-ar vrea decat sa se culce la loc...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: Utilizator_Anonim, toma

Offline toma

Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #446 : 31.Ian.2019, 07:42:50 p.m. »
Poate... dar subiecte pentru epigrame are din plin.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: Costique

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2500
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #447 : 01.Feb.2019, 01:25:41 p.m. »
"N-am venit ca am venit,
 Am venit ca n-am venit!"

Teodoreanu la administratia fiscala...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline rexkrokiDAU

Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #448 : 01.Feb.2019, 01:32:06 p.m. »
OUG 13. Unde sunt şi ce fac acum oamenii din spatele Ordonanţei

Cu excepția Olguței,  articolul e valabil și acum la un an după ce a apărut....

Offline shpeedy

Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #449 : 01.Feb.2019, 02:12:06 p.m. »
Si pe mine m-a atentionat azi FB-ul de postarile din Piata Victoriei de acum fix 2 ani... 2 ani de proteste sub diverse forme (in strada, in social-media, prin petitii si activism civic) si de regres puternic al societatii romanesti...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X