Autor Subiect: Rugina la suzuki  (Citit de 11677 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline miocrl

Rugina la suzuki
« : 10.Apr.2010, 03:34:36 p.m. »
rugina  rugina, am adaugat pozele mele de azi si mai tot ce am gasit pe forum despre rugina:
pe jantele de iarna cele de 15 originale suzuki, pe fierul care tine toba prinsa de masina, pe carligul de tractere in spate.. chiar a crapat vopseaua acolo.


rugina sub volan:
http://www.suzuki-club.ro/forum/probleme-tehnice-sx4/cutia-de-sigurante/msg7449/#msg7449

rugina pe placutele de frana:
http://www.suzuki-club.ro/forum/jurnal-de-bord/vadiro%27s-suzuki-sx4-sedan-gs/msg59063/#msg59063

rugina pe tamburi,intre tambur si janta:
http://www.suzuki-club.ro/forum/diverse-swift/swift-lt-2005/msg58826/#msg58826
« Ultima Modificare: 10.Apr.2010, 03:37:09 p.m. de miocrl »
  • https://www.facebook.com/ComunitateaWaldorfTimisoara
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Rugina la suzuki
« Răspuns #1 : 12.Apr.2010, 02:26:54 p.m. »
Pai si n-ar trebui inlocuite piesele respective? Pe garantie, vreau sa zic. Nu cred ca e normal sa faca rugina in... cat ai? 2 ani? Sau... ?
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline miocrl

Re: Rugina la suzuki
« Răspuns #2 : 12.Apr.2010, 02:31:48 p.m. »
WOL ai idee ce se inlocuieste si ce nu?

Offline despada

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 257
  • Gen: Bărbat
Re: Rugina la suzuki
« Răspuns #3 : 12.Apr.2010, 04:27:47 p.m. »
pt tambur spate , si subrafata de contact frontala intre tambur si janta :
2-3 degete de vaselina ce se intind apoi cu o carpa imbibata usor intr-un solvent  cu care se intinde vaselina pe tambur pana se uniformizeaza intr-o suprafata gresata dar fara sa aiba vaselina in strat gros ...

in fine , nu ia foc si se pare ca dureaza ceva pana inghte suficient praf ca sa devina suparatoare solutia .
eu ma astept sa ma tina pana in toamna .

vopsirea tamburului nu prea ajuta daca l-a piscat rugina , fiindca o sa iasa la loc in timp .

PS: Nu scapati vaselina in gaurile pentru prezoanele de la roti , se vor desface prea usor apoi ...
« Ultima Modificare: 12.Apr.2010, 04:29:27 p.m. de despada »
 

Offline Laurentiu

Re: Rugina la suzuki
« Răspuns #4 : 12.Apr.2010, 05:25:17 p.m. »
WOL ai idee ce se inlocuieste si ce nu?
Nu se va inlocui nimic pe garantie. Rugina aparuta e de la sarea data pe drumuri asta iarna iar pt asa ceva nu se acorda garantie.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline miocrl

Re: Rugina la suzuki
« Răspuns #5 : 12.Apr.2010, 05:28:22 p.m. »
carligul de tractare e vopsit, iar la partile vopsite se presupune ca nu are cum sa ajunga sarea corect?

Offline Laurentiu

Re: Rugina la suzuki
« Răspuns #6 : 12.Apr.2010, 05:34:26 p.m. »
...corect?
Incorect. Sarea va fi aruncata de roti asa ca se va raspindi pe toata partea spate care nu este protejata in plastic precum pasajele rotilor.
In alta ordine de idei, strapungerea tablei de rugina, este acoperita de garantie numai daca rugina strabate de la interior la exterior si nu invers (scrie in manualul de utilizare chestia asta).
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline miocrl

Re: Rugina la suzuki
« Răspuns #7 : 12.Apr.2010, 06:28:13 p.m. »
pai daca rugina a aparut sub vopsea ... de unde vine de la exterior? mie mi se pare ca de la interior... vopseaua nu a fost bine pusa si a crapat.. a intrat apa si a ruginit. daca vezi in poza 1 2 3 si 4.. partile sunt vopsite.. logic.. numa loviturile pot decoji vopseaua.

Offline despada

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 257
  • Gen: Bărbat
Re: Rugina la suzuki
« Răspuns #8 : 16.Apr.2010, 12:37:33 a.m. »
Si la mine  :-(( carligu de la toba e ruginit de parca a stat Swift-ul pe fundul Atlanticului ...
 

Offline codrin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
  • Gen: Bărbat
Re: Rugina la suzuki
« Răspuns #9 : 16.Apr.2010, 12:45:49 a.m. »
Ma speriati !  :notlst: