Autor Subiect: Off-road in Dobrogea!  (Citit de 32443 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Forte

Re: Off-road in Dobrogea!
« Răspuns #30 : 28.Iul.2010, 01:13:37 p.m. »
Mi se pare aiurea minciuna, nu s-a scumpit din cauza de TVA, ci doar arata cu degetul spre TVA, daca era doar TVA, noul pret ar fi fost 10.42, nu 11! Diferenta de 0.58 este scumpire fara motiv! O sa caut in masina bonul sa vad daca scrie ceva de TVA pe el si sper sa nu fie emis de un SRL!

Dar sa lasam off-topic-ul!

Offline bogdanb

Re: Off-road in Dobrogea!
« Răspuns #31 : 21.Aug.2010, 12:08:05 a.m. »
De 2 ani mi-am propus sa merg si sa ma intorc de "la mare" (in general spre Mangalia) de fiecare data pe alt drum. Astazi m-am intors dupa o noua saptamana de "descoperiri" ale unor noi locuri, chiar sunt poate des umblate de cei din partea locului:
Mai intai, am incercat drumul dinspre Capidava spre Seimeni, fara sa stiu ca era inchis fiindca s-a surpat. Cu toata bunavointa, cand a devenit cat o poteca la urcarea unui deal (chiar daca doar de vreu 20m pana sus) a trebuit sa renunt. Totusi, nu am Jimny  :D

In aceeasi zi am nimerit un "drum negru" intre Cochirleni si Ivrinezu Mare, drum de vreo 12km, dar oarecum de-a dreptul peste deal:


Am descoperit si doua drumuri de coasta superbe:
Primul, leaga Vama Veche de 2 Mai:

Al doilea, urmeaza tarmul de la Forumul din Costinesti tocmai pana in Olimp (de unde incepe drumul asfaltat pe care il stim cu totii):

Am avut si o mica neimplinire pentru ca nu am nimerit plaja de la Vadu, si dupa ce am ratacit pe dealurile de langa depozitul de munitii din zona, m-am multumit cu un bors de peste la Corbu, pe o plaja care mi-a amintit Vama de acum 15 ani... :(

Maine o sa va povestesc cum am nimerit din intamplare pe terenul de joaca (pomenit si de Forte in alta postare) de pe islazul de langa Conacu :D
« Ultima Modificare: 21.Aug.2010, 12:19:59 a.m. de bogdanb »
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline hugbear

Re: Off-road in Dobrogea!
« Răspuns #32 : 21.Aug.2010, 07:09:31 p.m. »
Super nice trip!! Nu mai tin minte, cred ca salvasem track-ul de la Vadu, daca dadeai un buzz ma puneam pe scormonit prin card...
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline Forte

Re: Off-road in Dobrogea!
« Răspuns #33 : 21.Aug.2010, 10:00:26 p.m. »
Foarte frumos! Eu sunt surprins cat de multe SX4 cu spirit de aventura gasesc prin Dobrogea, de fiecare data caut pe masina "Suzuki-club.ro", dar din pacate pana acum nu l-am gasit!

Offline rexkrokiDAU

Re: Off-road in Dobrogea!
« Răspuns #34 : 21.Aug.2010, 10:04:18 p.m. »
vorbeste cu sefu sa-ti trimita niste flyere....  si apar apoi si stickerele...    :)

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Off-road in Dobrogea!
« Răspuns #35 : 21.Aug.2010, 10:28:35 p.m. »
Poate ne vedem pe "Strategica" si facem 'trafic' :P
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline bogdanb

Re: Off-road in Dobrogea!
« Răspuns #36 : 21.Aug.2010, 10:29:50 p.m. »
@hugbear: merci de intentie...o aveam si eu daca nu imi era lene; macar sa fi citit pe aici.. :D

Cum ziceam, partea a doua... Deci am plecat de la mare si ce ma gandesc: ca sa nu patesc ca data trecuta, o iau cuminte pe drumul cunoscut.
Zis si facut. Trec frumos prin statiuni, ajung in Costinesti, intru in 23 August... dar o mana necunoscuta imi trage brusc stanga de volan spre Pecineaga.
Imi spun in gand "daca trebuie, trebuie" si merg mai departe. Pecineaga-Amzacea, drum foarte putin asfaltat, in general pietruit, dar frumos.

La Amzacea ratacesc putin incercand sa merg spre Miristea-Osmancea-Cobadin. (Apropo, satul ala Miristea ma intriga din ce in ce mai mult si intreb pe dobrogeni: oare chiar exista?)
Renunt si o iau spre General Scarisoreanu, dar din nou acea mana necunoscuta imi trage de volan pe un drum pe care ghicesc ca o ia spre Casicea. Merg si ma gandesc "daca tot am luat-o incoace, hai sa o iau prin Casicea-(via Credinta)-Ciobanita-Cobadin.
Mai fratilor, eu nu stiu cum se descurca oamenii aia asa izolati iarna, de exemplu.Nu tu un dispensar, nu tu scoala...in schimb, biserici mandre si noi-noute la tot pasul!

Insa socoteala de acasa nu se potriveste pe "drumul negru". GPS-ul imi arata ca ma tot apropii de Conacu dar eu nu voiam sa-l cred. Pana cand drumul s-a terminat intr-un mare islaz intre dealuri, avand oarecum in mijloc o balta in care niste baieti dadeau la peste - dealtfel in Dobrogea e des intalnita imaginea asta: unde e o balta, musai e cel putin un om care da la peste in ea  :D
Ratacesc putin, fac cateva poze, nu mi-e evident cre din drumuri pergespre Ciobanita aa ca renut. Iau directia spe Cobadin si o iau oblu peste camp. Urc dealul si ajung la un drum care pare ca merge in directia cea buna. Ajung la o liziera de padure, o traversez pe un drum brazdat de urme de ARO si merg mai departe pana ajung in fine la Cobadin!

De aici am apucat-o frumos spre Adamclisi-Ion Corvin-Ostrov unde am trecut cu bacul spre Calarasi.
Restul e deja Muntenia...
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Off-road in Dobrogea!
« Răspuns #37 : 21.Aug.2010, 10:36:51 p.m. »
 :clap:

frumoasa excursia si povestirea nu e cu nimic mai prejos...  :)

Dobrogea are ceva aparte, mi-a placut si mie sa ma pierd prin satele ei parasite ori de cate ori aveam ocazia...  o zona frumoasa este si putin la stanga de traseul pus de tine, unde apare localitatea Petrosani dar din cate imi aduc eu aminte e Pietrosani, si pe buna dreptate, sunt numai pietre pe acolo...  :)

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14334
  • Thanked: 3361 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Off-road in Dobrogea!
« Răspuns #38 : 22.Aug.2010, 08:07:48 a.m. »
Draga Bogdane, si eu am planuit de cateva ori s-o fac la stanga pe soseaua Mangalia-Constanta, dar LNV (limitatorul natural de viteza, cum plastic s-a exprimat un coleg acum cateva zile) a preluat si functia CDC (conservator de drumuri cunoscute) si mi-a inhibat intentia. M-am bucurat insa sa citesc povestirea ta si sa revad imaginile pe care mi le-am imaginat cu ochii mintii intr-un roman al lui Zaharia Stancu citit in adolescenta. Si, vorba ta, nu mi-as dori sa petrec vreo iarna pe acele meleaguri.
Apropos, eoliene ai vazut invartindu-se pe acolo ? Noi am vazut cateva, dupa o biuta de pamant in zona Medgidia, care erau imobile insa ...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline bogdanb

Re: Off-road in Dobrogea!
« Răspuns #39 : 22.Aug.2010, 09:00:21 p.m. »
Sunt si eoliene pe unele culmi de dealuri in jurul Ivrinezului, cateva grupuri de aproximativ 20 - uite aici:


As zice ca sunt mai multe decat anul trecut, dar mult mai putine decat am vazut la bulgari. O bate vantul altfel pe acolo? Or fi mai multe fonduri europene pentru vanturile bulgarilor? Sau o fi prea puternic pe la noi sindromul Cogealac>:)
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)