Autor Subiect: Sitemul Bonus Malus la RCA  (Citit de 32639 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline emil_greus

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #80 : 11.Mar.2018, 04:04:57 p.m. »
O intrebare pentru cei care sunt la curent cu noile reglementari pe parte de RCA: Am facut RCA la ridicarea masinii pe 9 iunie 2017, cu o valabilitate de 2 luni. Din 22 iulie masina sta in garaj, RCA-ul a expirat si o voi mai folosi in luna mai, 2018 cand ma intorc in tara. La emitarea unei noi polite se va tine cont de faptul ca nu am avut incidente/accidente? sau va trebui sa incep din nou cu BM0?

Offline Catalln

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #81 : 11.Mar.2018, 04:15:49 p.m. »
O intrebare pentru cei care sunt la curent cu noile reglementari pe parte de RCA: Am facut RCA la ridicarea masinii pe 9 iunie 2017, cu o valabilitate de 2 luni. Din 22 iulie masina sta in garaj, RCA-ul a expirat si o voi mai folosi in luna mai, 2018 cand ma intorc in tara. La emitarea unei noi polite se va tine cont de faptul ca nu am avut incidente/accidente? sau va trebui sa incep din nou cu BM0?
Nu stiu ce si cum e stipulat in norme dar, e drept acum doi ani si ceva, eu am transferat bonusul de pe masina veche vanduta cu mai bine de jumatate de an inainte de a cumpara masina noua.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline emil_greus

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #82 : 11.Mar.2018, 04:34:16 p.m. »
Intre timp am verificat pe un site care face calculatii on-line pentru valoare RCA si pe cateva sectiuni de intrebari/raspunsuri.

Se pare ca daca a fost o discontinuitate/intrerupere a politei RCA, urmatoare emitere va fi pe BM0, chiar daca masina a stat in garaj si implicit nu au fost evenimente.....nu mi se pare corect, dar asta e...traim in Romania.

Offline Catalln

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #83 : 11.Mar.2018, 04:51:01 p.m. »
Intre timp am verificat pe un site care face calculatii on-line pentru valoare RCA si pe cateva sectiuni de intrebari/raspunsuri.

Se pare ca daca a fost o discontinuitate/intrerupere a politei RCA, urmatoare emitere va fi pe BM0, chiar daca masina a stat in garaj si implicit nu au fost evenimente.....nu mi se pare corect, dar asta e...traim in Romania.
Este o aplicatie pt asigurari iAsigurare parca, introduci datele reale si interogheaza direct asiguratorii.
A fost destul de aproape de tariful real de fiecare data.
Pt siguranta mergi direct la agentie sau broker.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 
The following users thanked this post: emil_greus

Offline f.cristi

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #84 : 11.Mar.2018, 08:36:58 p.m. »
Se pare ca daca a fost o discontinuitate/intrerupere a politei RCA, urmatoare emitere va fi pe BM0, chiar daca masina a stat in garaj si implicit nu au fost evenimente
Cat trebuie sa fie discontinuitatea asta ca sa nu mai beneficiezi de bonus ?

Offline emil_greus

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #85 : 12.Mar.2018, 08:05:22 a.m. »
Din cate am inteles nu trebuie sa treci dintr-un an in altul fara RCA valabil

Offline berila_mz

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #86 : 13.Mar.2018, 10:31:49 p.m. »
Tu, afirmativ, nu ai folosit masina in perioada fara RCA, dar sunt soferi, nu putini, care circula fara RCA, perioade mai scurte sau mai lungi, pentru a face "economie".

Daca ai fi lovit de un astfel de sofer, nu ai fi revoltat ca "traim in Romania" si sistemul l-a lasat sa circule fara RCA, fara a-l penaliza modificand RCA-ul?

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

  • Suzuki Vitara 1.6 AllGrip Spirit