Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 645754 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

   Cine a citit articolul citat de @toma, sa aiba rabdare sa citeasca si comentariul de mai jos, al lui Robert !

".... reminiscența comunista este condamnabilă. Nu sunt sechele ale unei boli. E lipsa de putere interioară a unui popor de a vrea sa se schimbe. La nivel declarativ toți doresc schimbare, faptic nu. Exemplul meu era legat de Germania. La 20 de ani de la război (nu 30) erau alți oameni. In anii ‘70 deja se emigra in Germania, viața buna si schimbarea totala a mentalității se schimbaseră cu 180 de grade. Noi nu vrem. Veți spune ca ei sunt nemți si pot. Ei sunt oameni si vor! De altfel toți romanii se simt jigniți cand sunt făcuți țigani, trădători, hoți, mincinoși, etc. ......"
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline remarque

@Costique
Dacă e vorba de empatie față de cei aflați în suferință aici problema se agravează pe zi ce trece. Se implementează un sistem feroce de asigurări de sănătate, similar celui din SUA sau Canada, care te lasă să mori cu zile la ușa spitalului dacă n-ai o asigurare de sănătate PREMIUM, pe care numai cei foarte bogați și-o permit. Toate investigațiile scumpe pe care le-am făcut pentru cei grav bolnavi din familie le-am plătit. Erau programate gratuit de CAS la o asemenea distanță în timp încât ar fi fost totalmente inutile. Tratamentele scumpe le-am plătit aproape în totalitate. Asistența la fel. Suntem asigurați și plătim pentru asta, dar de la o operație de apendicită în sus ne mai putem trata numai pe banii noștri în privat.
« Ultima Modificare: 16.Apr.2019, 06:41:50 p.m. de remarque »
Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip
 
The following users thanked this post: ntire2000, yeti, Soimu

Offline Soimu

  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline enicky

....si ne plângem ca tânara generatie e superficiala si nu-i pasa.
pai ar trebui sa le mai pese?!?
    Poate ca da... dar asta mai depinde si de educatia primita...
 
    Ca tot a venit vorba... Zilele trecute am facut un mic tur prin magazine, sa vedem ce optiuni avem pentru inlocuirea unei(sau doua) perdele si chiar o mocheta mica pt. sufragerie.
   Din pacate am avut o experienta neplacuta, in final : produsele cautate de mine fiind mai rar cumparate/cautate, magazile/raioanele repective erau in general fara clienti, sau cel mult 1-2 clienti care priveau dezinteresati.
   Noi insa am cerut detalii legate de pret si calitate, ne-am uitat atent la mai multe modele, urmand sa ne facem o parere dupa vizitarea mai multor magazine. Evident ca o perdea si o mocheta n-o cumperi zilnic sau lunar si atunci alegerea o faci mai greu(decat daca ai cumpara o paine).
      Reactia vanzatorilor a fost cel putin ciudata dar, cu doua exceptii,  aceeasi la  toti  : cand intelegeau ca nu cumperi atunci, ci doar studiezi marfa, pur-si-simplu iti intorceau spatele !
    Ne uitam unul la altul, eu si sotia si nu ne venea sa credem !
Pot spune ca am gasit receptivitate in Dedeman(nu ma asteptam!) si la un magazin unde patroana era de etnie roma! Inca d-na repectiva ne-a propus sa ne si coasa perdeaua la un pret modic.
    Ne gandeam, ce fel de comert stiu oamenii astia sa faca, la 30 de ani de la revolutie?
    Unde este respectul fata de client? Nu mai zic de "clientul nostru, stapanul nostru" ca e istorie!
    Cum vrem sa ne mearga afacerea daca nu relationam corect cu cel de la care luam bani? Cum vrem sa "mearga" tara asta daca incepand cu cel de la ghiseu si terminand cu vanzatorii, ne tratam cu sictir clientii ?!
    Si mai sunt multe semne de intrebare, dar ... imi trebuie ceva lamaie dupa aceasta experienta. 
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

    Unde este respectul fata de client? Nu mai zic de "clientul nostru, stapanul nostru" ca e istorie!
    Cum vrem sa ne mearga afacerea daca nu relationam corect cu cel de la care luam bani? Cum vrem sa "mearga" tara asta daca incepand cu cel de la ghiseu si terminand cu vanzatorii, ne tratam cu sictir clientii ?!

Parca ne povestesti din topicul despre reprezentante.  :-))
Din pacate, la noi totul este despre bani, totul se învârte în jurul lor, educatia de astazi este educatia banului.

Ia uite cum sunt tratati turistii straini prin Delta Dunarii.
Astia n-au primit sampanii cadou, în schimb li s-au aruncat pahare de sampanie în cap.  :fluier:

https://republica.ro/delta-lui-zba-tu-stii-cine-sunt-eu-bai-saracule-animalele-cu-barca-de-lux-au-agresat-unul-dintre-cei-mai




PS: de multe ori m-am dus în supermarketuri aproape de ora închiderii (15-20 de minute înainte). In peste 90% din cazuri au fost situatii în care am simtit ca ar trebui sa ma car dracului de acolo, ca oamenii vor sa plece acasa, ce m-a apucat pe mine shopping-ul la ora aia?
Se manevra cu mopul sau masinute de-alea de spala pe jos aproape sa-mi dea peste picioare, mi s-a spus ca mai e putin si se închide, oamenii de pe raioane se uitau urât de parca-i înjurasem de mama, etc.
« Ultima Modificare: 12.Mai.2019, 04:19:07 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ...

La mine la cununia religioasa, facuta doar cu nasii, se spala cu mopul in jurul nostru, mochetele erau rulate, popa vorbea la mobil, degusta vinul si se holba la fundul nasei. Alaltăieri am auzit ca a rămas incarcerat in masina dupa un accident de circulație. Nu cred ca e grav, dar mai bine mai târziu, decât niciodată...Vorba aia: Dumnezeu nu bate cu parul.
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline ntire2000

La o cununie asemanatoare am participat si eu.
La final popa a zis ceva de genul: "Nasii sa faca un pas în fata. Va multumesc!" dupa care a continuat un pic mai soptit: "100 de lei fiecare pereche! Doamne ajuta!"
Pe el în mod sigur l-a ajutat.  :-))
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline toma

Plecand de la stirea asta:

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23139475-sorin-oprescu-condamnat-4-ani-4-luni-inchisoare-executare-decizia-nu-definitiva.htm
cu update-ul:
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23139719-eroare-decizia-condamnare-lui-sorin-oprescu-pedeapsa-trebuie-fie-mai-mare.htm

V-as ruga sa cititi asta:  Algoritmul mitei și concentrația tupeului la Sorin Oprescu
Eu voi cita doar scurte fragmente dar merita citit tot articolul, nu e lung.

Citat
În după-amiaza zilei de 5 septembrie 2015, dl. Oprescu a dat un interviu pentru Antena 3, în care s-a plâns de hărțuielile procurorilor anticorupție împotriva politicienilor nevinovați, așa, ca el, se subînțelege.

În maniera sa golănesc-familiară, primarul general al Capitalei a rostit (deja) faimoasa propoziție: “nu suntem, doamnă, toţi neam de hoţi şi de derbedei!”
[...]
Pe 6 septembrie, la ora 00.33, primarul general a fost oprit în trafic de polițiști și procurori. Asupra lui a fost găsită o mită de 25.000 de euro, încasată ceva mai devreme

Si concluzia:

Citat
Concluzia: când mai auziți vreun miliardar d-ăsta din salariu de bugetar că se plânge de teroarea procurorilor, amintiți-vă de tupeul primarului general și cum ne lua el de proști cu doar câteva ore înainte să fie prins cu mita-n gură.

  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: Costique

Offline remarque

La o cununie asemanatoare am participat si eu.
La final popa a zis ceva de genul: "Nasii sa faca un pas în fata. Va multumesc!" dupa care a continuat un pic mai soptit: "100 de lei fiecare pereche! Doamne ajuta!"
Pe el în mod sigur l-a ajutat.  :-))

S-au mai schimbat vremurile ... Se pare că a fost demult cununia la care ai participat ...
Ajung naș de cununie, mirii de la țară, în total 5 perechi de nași, nunta la oraș. După cununie diacul (sau cum îi zice ajutorului preotului) face ședință cu cei 5 nași: ”Vă costă câte 250 lei.” Fără complicații, fără chitanțe. Eu fac socoteala și mă tulbur: ”Cum adică, 250 de lei de pereche de nași ?” Răspuns: ”Desigur !” Analizez rapid în minte opțiunile: Fie dau banii (că ceilalți s-au executat și i-au dat) fie le stric mirilor nunta. Ați mai văzut așa naș pârlit ? Aleg să nu le stric mirilor nunta.  Povestesc istoria la masa festivă de la nuntă unui prieten. Ăla s-a distrat copios toată noaptea de mine.  De câte ori își amintea istoria închina un pahar în sănătatea mea.


« Ultima Modificare: 14.Mai.2019, 03:50:52 p.m. de remarque »
Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip
 

Offline Lerua07

La 17,20 s-a atins si depasit pragul minim necesar validarii referendumului. Acest lucru inseamna in primul rand o invalidare publica a „reformei Dragnea&Tariceanu în Justiție”  :clap: :prty:
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !